Kā izvēlēties savu grīdu?

Grīdas dēļi

Kā jau dabīgam materiālam, grīdas dēļiem piemīt virkne pozitīvu īpašību: pilnībā ekoloģiski, pieskārienu silti, ar labām siltumizolējošām īpašībām, piedod interjeram dabisku mājīgumu, iespējams iebeicēt visdažādākajos toņos, antistatiski. Protams, ņemot vērā to dabisko izcelsmi, tiem piemīt arī dažas ne visi labas īpašības: grīdas virsmas nodilumizturība ir ierobežota, –  to var aizsargāt tikai ar laku vai eļļu;dēlis maina savus gabarītus (piebriest vai sarūk) atkarībā no telpas mitruma līmeņa.

No augstāk minētajām īpašībām secināms, ka grīdas dēļu labākais pielietojums ir dzīvojamās telpās (guļamistabās, viesistabās, bērnu istabās). Dēļi apmierina cilvēka pamatprasību pēc dabiskas dzīves vides, un to aizsargslānis – laka vai eļļa – ir pietiekoši noturīgs pret slodzi mājas apstākļos. Protams, grīdas dēļi ir pielietojami arī vietās ar lielāku noslogojumu, kā, piemēram, virtuvēs, koridoros, kā arī sabiedriskās telpās – birojos un tml., taču intensīvākas slodzes gadījumā ir jārēķinās ar biežāku grīdas dēļu kopšanu un to aizsargājošā pārklājuma atjaunošanu. Bez tam dēļiem, atkarībā no koksnes sugas, raksturīga dažāda cietība. Priedes un egles dēļi zemās cietības dēļ pielietojami tikai mājas apstakļos, bet cietāka koksne kā ozols, osis u.c., izmantojama arī sabiedriskās telpās. Cietībai nav nekā kopīga ar nodilumizturību, jo pirmā ir koksnes spēja izturēt lielu spiedienu, kādam priekšmetam (piem., augstpapēžu kurpei) radot slodzi uz grīdu, taču pēdējā ir tikai berzes radīta slodze. Tādējādi, izvēloties dēļus, obligāti jāņem vērā apstākļi telpā, kurā tie tiks izmantoti.

Grīdas dēļus  montē uz grīdas lāgām vai tieši uz „melnās” grīdas. Par „melno” grīdu var kalpot gan saplākšņa, gan OSB plākšņu, gan arī betona grīda.Betona grīdas gadījumā jāpārliecinās par betona atbilstošu mitruma procentu, kā arī tā cietību. Montējot uz grīdas lāgām, jāņem vērā, ka dēļiem jābūt pietiekoši bieziem, lai tie slodzes ietekmē neizliektos.

Ja nepieciešams, grīdas dēļus  var atjaunot, pārslīpējot to virsējo kārtu. Tas jādara, ja dēļu virsmā ir radušies iespiedumi vai arī savlaicīgi nav atjaunots dēļu aizsargslānis un dēļi ir palikuši netīri.

Grīdas dēļi nav piemēroti izmantošanai uz apsildāmajām grīdām.

Klasiskais (dēlīšu) parkets

 Klasiskajam parketam piemīt visas tās pašas īpašības, kas grīdas dēļiem (arī uzbūve ir tāda pati), tikai izmēri ir mazāki, tādēļ arī pielietojums neatšķiras. Klasisko parketu Latvijā tradicionāli izgatavo no ozola un oša koka, dažreiz arī no mazāk cietā bērza u.c. koksnes sugām.

Savu izmēru dēļ parketu  montē tikai uz „melnās grīdas”; vislabāk to pielīmēt pie pamatnes. Klājot klasisko parketu, iespējams izveidot dažādus krāšņus rakstus un kombinēt koka sugas.  Visbiežāk sastopams klasiskais parkets, kas ieklāts tā sauktajā „skujiņā”.

Trīsslāņu parkets (vairogparkets)

Trīsslāņu parkets ir radīts, lai koka grīdu būtu iespējams pielietot uz apsildāmajām grīdām. Parketa konstrukcija nodrošina minimālu koksnes izplešanos/saraušanos mitruma un temperatūras izmaiņu rezultātā. Arī kopējais biezums, kas parasti ir 14 – 15 mm, ir atbilstošs labai siltuma caurlaidībai. Tāpat tas ir noderīgs kā ātri ieklājama koka grīda, jo virskārta jau ražošanas procesā tiek pārklāta ar aizsargkārtu un, ieklājot parketu, tas nav jāslīpē un jālako un grīdu ir iespējams izveidot, vienkārši savstarpēji savienojot parketa dēļus, nemaz tos nestiprinot pie pamatgrīdas. Drošāka izmantošana uz betona grīdām, kā arī telpās ar paaugstinātu mitrumu. Parasti trīsslāņu parketa virsējais cietkoksnes slānis ir 4 mm biezs, kas ir pietiekoši, lai parketu divas līdz trīs reizes atjaunotu, izmantojot parketa slīpmašīnu. Protams, lai novērstu mazākus parketa virsmas defektus, pietiek tikai ar lakas/eļļas aizsargpārklājuma atjaunošanu. Trīsslāņu parketu var ieklāt ar divām metodēm:– 1)„peldošo” ieklāšanas paņēmienu;  2)pielīmējot to pie pamatgrīdas. „Peldošā” ieklāšana nozīmē to, ka trīsslāņu parkets tiek klāts uz piemērota apakšklāja, savienojot dēļus savā starpā. Šādi ieklāts parkets brīvi izplešas un saraujas, jo gar telpas sienām ir atstāta brīva vieta. „Peldošās” ieklāšanas plusi ir šādi: tā var tikt izmantota uz visām grīdām, tai skaitā uz plāna paklāja; ieklāšana ir ātri un viegli izpildāma unveicama paša spēkiem; soļu troksnis paliek pašā telpā un nenonāk istabās zem tās; ir daudz vienkāršāk noņemt parketu, ja šāda nepieciešmība varētu rasties. Savukārt, izmantojot pielīmēšanas metodi, parkets ar līmi tiek pielīmēts pie grīdas. Arī šai metodei ir priekšrocības: labāka siltuma atdeve, izmantojot parketu uz apsildāmās grīdas; labāka trokšņu absorbcija; parketa stabilitāte pret lielu spiedienu no smagām mēbelēm, klavierēm u.c.; relatīvā gaisa mitruma lēnāka iedarbība, salīdzinājumā ar „peldošo” parketu; no dizainiskā viedokļa pielīmēts parkets ir labāks, jo tas neprasa sliekšņus starp telpām; parketa slīpēšana vai labošana ir vienkāršāka, nekā „peldošajā” variantā; vislabākā parketa ieklāšanas metode sabiedriskās, kā arī liela izmēra telpās

Divslāņu parkets

Divslāņu parkets sastāv no diviem slāņiem. Šī ir trīsslāņu parketa modifikācija ar kuru iegūta plānāka koka grīda, kā rezultātā panākts ievērojami zemāks siltuma pretestības koeficients un ātrāk ar grīdas apsildi uzsildīta māja. Parasti divslāņu parketa biezums ir 10 milimetri. Dažkārt gan divslāņu parkets mēdz būt arī 12 – 14 milimetrus biezs, taču šādam parketam nav nekādu priekšrocību pār trīsslāņu parketa konstrukciju. Divslāņu parketu ieklāj tikai līmējot to klāt pie grīdas pamatnes.

Korķa grīdas

Izšķir divu veidu korķa grīdas: 1)grīda ar „click” ieklāšanas sistēmu; 2)korķa parkets.

„Click” korķa grīda sastāv no trīs slāņiem – apakšējais ir 1-2 mm biezs presēts korķis, kas kalpo kā apakšklājs (papildu apakšklājs nav jālieto), vidējais ir mitrumizturīga HDF plātne (presēta koka šķiedra) ar „click” savienojumu, kas paredzēts bezlīmes lokšņu savienošanai, virsējais – ap 3 mm biezs korķa slānis, kas pārklāts ar lakas vai cita veida aizsargslāni. Loksnes izmēri ir 300 mm platumā, 900 mm garumā un 10-11 mm biezumā. Šim korķa grīdu veidam par pamatni labi kalpo jebkura līdzena, daudz maz stingra un sausa pamatne. Šo veidu ieklāj kā „peldošo” grīdu, atstājot atstarpes līdz sienām.

Korķa parkets ir 4 – 6 mm biezas kvadrātveida vai taisnstūrveida korķa loksnes, kas sastāv viscaur no korķa, mēdz būt pārklātas ar lakas vai vinila aizsargslāni. Korķa parketu paredzēts ieklāt tikai pielīmējot to pie pamatgrīdas, par ko var kalpot gan betons, gan  OSB un saplāksnis. Korķa parkets ir drošs pret mitrumu, tāpēc izmantojams arī mitrās un pat slapjās telpās, tādās kā dušas un pirts priekštelpas. Gan korķa parkets, gan „Click” korķa grīdas ir ideāls segums guļamistabām un bērnu istabām, kā arī citām telpām, kurās nepieciešams mājīgums, jo korķis nekavējoties atdod siltumu, ja pa to staigā ar basām kājām. Tāpat piemērots arī pārējām dzīvojamām telpām, bet ar vinila pārklājumu pielietojams arī sabiedriskās telpās ar augstu noslogotības pakāpi.

Korķis ir pilnīgi dabīgs un ekoloģisks, alerģijas neizraisošs grīdu segums. Teicamo siltumizolācijas īpašību dēļ korķa grīdas nav pielietojamas uz apsildāmajām grīdām. Korķis tiešu saules staru ietekmē izbalē.

Lamināts

Lamināts ir plaši pielietots grīdu segums, kas sastāv no četriem pamatslāņiem: 1)apakšējais ir plāns sintētisks slānis, kas kalpo kā lamināta dēļu stabilizators un apakšējās kārtas mitruma bloķētājs; 2)vidējais ir mitrumizturīga HDF plātne ar „click” savienojumu, kas paredzēts lokšņu bezlīmes savienošanai; 3)virs vidējā ir dekoratīvs papīrs, kas piešķir lamināta dēlim toni; 4)virsējais slānis ir caurspīdīgs un nodrošina laminātam nodilumizturību. Lamināta dēļi ir no 6 līdz 14 mm biezi, tiem ir taisnstūra vai kvadrātveida forma. Pārsvarā tie imitē koka grīdu, retāk flīzes, u.c. Laminātam piemīt augsta nodilumizturība, ko izsaka nodilumizturības klasēs. Šobrīd ir vērts runāt tikai par 31., 32. un 33. nodilumizturības klasi, kas pēc pielietojuma paredzētas attiecīgi.dzīvojamām telpām(31. kl), koridoriem, virtuvēm un birojiem (32. kl.)un  Telpām ar īpaši lielām slodzēm – veikalos un tamlīdzīgi(33. kl.). Nodilumizturības ziņā lamināta grīdas ir pielietojamas praktiski jebkurā dzīvojamā un sabiedriskā telpā. Arī izskata ziņā lamināts ir atzīstams par teicamu grīdu, jo šobrīd tirgū pieejami dekori, kas perfekti imitē pat tēstu koka dēli, ko nespeciālistam būs grūti atšķirt no īstiem dēļiem. Ar nosacījumu, ka izvēlēts kvalitatīvs lamināts, arī ieklāšana  rit ātri un grīda pie pareizas ieklāšanas kalpo ilgi. Lamināta grīdas mūžu var saīsināt mitrums, kas rodas, grīdu mazgājot, izlijis ūdens un tml., taču tas neiedarbojas vienādi uz visiem laminātiem, jo katrs lamināta ražotājs izmanto cita blīvuma un dažādi apstrādātas  HDF plātnes. Bez tam laminātam ir vēl divi mīnusi, kas ir saistīti ar tā uzbūvi – tas ir skaļš un ar vēsu virskātu. Šīs divas īpašības bieži attur cilvēkus no lamināta grīdas izvēles izmantošanai mājās. Ņemot vērā augstāk minētās īpašības, laminātu var raksturot kā teicamu grīdu veikalos, birojos, viesnīcu telpās, konferenču zālēs, ārstu kabinetos un tml. Ieteicams arī mājas izmantošanai kā grīda, kas prasa nelielu kopšanu. Tomēr lētākie lamināti parasti ir ar ne visai labām īpašībām. Izplatītākā no tām ir paaugstināta putekļu krāšanās uz lamināta virsmas, ko izraisa lamināta statiskā uzlāde. Lai no tās izvairītos, iegadājoties laminātu, pārliecinieties par tā antistatiku un izvēlieties dabīga materiāla apkšklāju.

Lietojams uz apsildāmajām grīdām. Noturīgs pret UV starojumu.

Vinila grīdas

Vinila grīdas ir linolejam līdzīgs materiāls, kas, atšķirībā no linoleja, ir armēts ar stiklašķiedras starpslāni, pastiprināts ar stabilizējošo apakškārtu un virspusē pārklāts ar īpašī nodilumizturīgu vinila slāni. Zem tā, līdzīgi kā laminātam, novietota dekoratīva plēve, kas veido lokšņu vizuālo izskatu. Lokšņu izmēri mēdz būt visdažādākajās formās, to biezums ir 2.5 – 4.5 mm.

Galvenās materiālu raksturojošās īpašības ir sekojošas: noturība mitrā vidē, teicama nodilumizturība, ķīmiskā noturība, teicama trokšņu absorbcija.

Materiāla vislabākais pielietojums – iepirkšanās un sporta centri, viesnīcas, lidostas, veikali u.c. telpas ar lielu cilvēku plūsmu, no praktiskā viedokļa teicams materiāls arī privātmāju koridoros un virtuvēs. Pēdējā laikā, pateicoties praktiskajām un dekoratīvajām  īpašībām, vinila grīdas bieži tiek ieklātas privātmāju pirmajos stāvos.

Vinila grīdas, pateicoties niecīgajai siltuma pretestībai, ir teicami piemērotas lietošanai uz apsildāmajām grīdām. Noturīgas pret UV starojumu.